Noszenie dzieci – chusta czy nosidło?

Zamieszczam tekst rozmowy ze mną na temat wyboru chusty. Pochodzi on z portalu Familie.pl


Jak wybrać odpowiednią chustę do noszenia maluszka? Od kiedy można nosić dziecko w chuście i jak sie do tego przygotować? Na te i wiele innych pytań odpowiada ekspert położna pani Ewelina Wiech.

 

Od kiedy można wiązać w chuście dziecko?

Od etapu brzuszka 🙂 Można chustować okresowo duży brzuszek ciążowy, by odciążyć kręgosłup. A dla noworodków są przeznaczone takie wiązania, w  których można nosić bezpiecznie maluszki od pierwszych dni.

W rozpoczęciu noszenia w chuście najważniejsze jest to, kiedy gotowi będą rodzice. To bardzo indywidualna sprawa i zwykle decyzja o rozpoczęciu noszenia zapada w pierwszych trzech miesiącach po urodzeniu. Zanim zaczniemy używać chusty, to ważne jest, by poznać nowego członka rodziny i jego reakcje na otoczenie i bodźce. Czasem bliskość z maluszkiem warto zacząć od kangurowania skóra do skóry, a dopiero potem wprowadzić chustę.

Ważne jest, żeby rodzice byli świadomi, że w chuście możemy nosić dzieci od urodzenia, ale w nosidłach nosi się dopiero od etapu samodzielnego siadania. Wcześniej kręgosłup maluszka nie jest gotowy na obciążenia, które działają na niego po włożeniu do nosidła.

Jakie trzeba mieć do tego przygotowanie?

Wystarczy chcieć odpowiedzieć na potrzebę bliskości dziecka przez noszenie w chuście. To, że niemowlę znaczną część czasu spędza na rękach, jest rzeczą naturalną, ale dorosły może zadbać o bezpieczeństwo dla swojego kręgosłupa nosząc w odpowiednim wiązaniu.

Żeby nosić potrzebna będzie chusta i opanowanie techniki wiązania. Uczyć można się samemu, od innego rodzica noszącego dziecko lub na warsztatach chustowych. Można też skorzystać z pomocy doradcy noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich, który dojedzie do domu na indywidualny instruktaż. Doradca będzie miał ze sobą specjalną lalkę i różne chusty, na których można uczyć się wiązań. Dlatego też posiadanie własnej, na etapie nauki, nie jest konieczne. Po spotkaniu będzie już jasne, czym się kierować w jej wyborze.

Jakie rodzaje chust mamy do wyboru?

Do wyboru mamy chusty tkane wiązane, tkane kółkowe, chusty wiązane elastyczne. Chusty tkane mają różną długość, którą można dopasować do sylwetki rodzica. Rozmiarów jest dużo, bo i różne wiązania wymagają różnej długości. Na początku, jeśli rodzice różnią się posturą, kupuje się chustę uniwersalną, która będzie służyła obydwojgu. Można też w takiej sytuacji kupić dwie oddzielne. Ma to swoją dobrą stronę, bo mama i tata mogą dobrać sobie własną chustę o wybranej kolorystyce i wzorze. Chusty elastyczne mają zwykle około 5m długości.

Chusta dla noworodka tkana czy elastyczna? Jak wybrać?

Zdecydowanie polecam chusty tkane, a nie elastyczne. Elastyk daje złudne poczucie prostszego zawiązania. W rzeczywistości osoby chcące nosić w nim dziecko, mogą mieć trudność z uzyskaniem dobrej pozycji maluszka i jej utrzymania. Chusta do noszenia musi mieć odpowiednie napięcie, aby w niej prawidłowo ułożyć dziecko. Dużo lepiej spełnia ten warunek chusta tkana splotem skośno-krzyżowym, w której możliwe jest dociągnięcie i takie naprężenie tkaniny, że nadana pozycja będzie utrwalona na cały czas noszenia, dając komfort i dziecku i rodzicowi.

Ceny chust tkanych nie powinny przerażać czy zniechęcać. Trzeba na jej zakup spojrzeć jako na produkt przydatny na długi czas noszenia.  W perspektywie używania jej przez rok, koszt już nie wydaje się taki duży. To także dobra inwestycja, bo zadbaną chustę sprzedamy z powodzeniem niewiele taniej niż ją kupiliśmy. Pamiętając, że chusty używane są chętnie kupowane, otwiera nam to drogę do łatwej sprzedaży.

Cechy chusty na dobry początek:

  • może być nowa lub używana
  • skład 100% bawełny
  • tkana splotem skośno-krzyżowym lub diamentowym
  • w pasy, lub gładka o krawędziach różnego koloru
  • z zaznaczonym środkiem
  • niezbyt gruba – gramatura 200-240 g/m2 (podana w opisie przez producenta)

Producentów chust jest bardzo dużo, ale zachęcam do wyboru naszych polskich firm. Są to bardzo dobre jakościowo chusty i przy zamówieniu internetowym chusta dotrze do nas  szybko, nawet  w 2-3 dni.


Co daje noszenie w chuście? Czy każde dziecko lubi być noszone w ten sposób?

Wiązanie chusty i noszenie maluszka blisko siebie daje świetną okazję do budowania relacji rodzic – dziecko. Buduje poczucie bezpieczeństwa u maluszka, ale też i u rodzica, który wie, co z jego dzieckiem aktualnie się dzieje. Takie przebywanie blisko siebie uczy dostrzegania potrzeb dziecka i pomaga w wychodzeniu im naprzeciw.

Popularne w świecie chust jest zdanie „Przywiąż mnie mocno, abym jutro mógł latać wysoko”. Noszenie w chustach rozwija, a badania dowodzą, że dzieci noszone mniej płaczą, są spokojniejsze, bo nie muszą tracić energii na gwałtowne zwracanie uwagi na swoje potrzeby. Dzięki ruchom osoby noszącej oraz biciu jej serca, stymulowany jest niedojrzały jeszcze układ nerwowy dziecka.

Każde dziecko potrzebuje noszenia, ruchu, bujania, dotyku. Jednak zależnie od wieku dziecka, w którym zaczynamy przygodę z chustą, będzie też inna reakcja na nią. Najłatwiej wprowadzić ją w pierwszym miesiącu życia, bo czasem dziecko nawet nie zauważa, że zostało włożone do chusty i przesypia noszenie. Dla części dzieci to będą nowe bodźce i mogą marudzić czy płakać na etapie wiązania, ale po zakończeniu dociągania, uspokajają się zazwyczaj i często zaraz zasypiają. Dlatego trzeba na pierwsze próby wybierać dobry nastrój dziecka i przyzwyczaić go do nowości.

Jeśli dziecko przy wkładaniu do chusty wygina się, pręży i trudno wykonać wiązanie, trzeba się przyjrzeć jak dziecko jest podnoszone i odkładane, noszone na rękach, pielęgnowane. Jeśli wykonywane jest to niewłaściwie, to może tu tkwić przyczyna takiego zachowania. Może to też mieć związek z zaburzeniem napięcia mięśniowego u dziecka. Warto wtedy zasięgnąć porady u fizjoterapeuty, który oceni czy dziecko ma problem i nauczy pielęgnacji, czyli technik prawidłowego przetaczania, podnoszenia, noszenia, odkładania, wkładania i zdejmowania ubranek i przewijania, a także ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu.

W czym chusta nam może pomóc? Do czego możemy używać jej poza chustonoszeniem?

Chusta sprawdza się w wielu sytuacjach życiowych. Pomaga ukołysać, utulić do snu, przetrwać przeziębienie czy przykre dla niektórych maluszków ząbkowanie. Nosząc możesz dotrzeć tam, gdzie z wózkiem byłby kłopot, np. na spacer po plaży. Przykładów można podawać wiele, bo chusta jest takim otwartym oknem na świat i dla noszonego i dla noszącego. Z perspektywy chusty dziecko może obserwować i poznawać otoczenie, a także uczestniczyć w różnych wydarzeniach, mając rodzica tuż obok, a rodzic może, bez poczucia rezygnacji, realizować różne formy aktywności.

Chusty można używać jako huśtawki, jeśli mamy w suficie zamontowane haki, do których ją przywiążemy. Możemy z niej zrobić także  hamak wiązany w łóżeczku, pod stołem lub między drzewami. Sprawdza się też jako kocyk do przykrycia czy do rozłożenia na trawie na pikniku, jako osłona przed wiatrem założona na budkę wózka. Chusta rośnie z dzieckiem, więc ze starszakiem możemy bawić się, zawijając je w chustę jak zawija się naleśnik, albo budując bazę z krzeseł. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia 🙂


Za wywiad dziękujemy

Pani położnej Ewelinie Wiech