Masaż Shantala i prawidłowa pielęgnacja od narodzin

Masaż Shantala – wspieranie dotykiem

DOTYK

Człowiek od zawsze potrzebował dotyku, bezpieczeństwa i ciepła. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecko potrzebuje kontaktu fizycznego. Niemowlęta często dotykane i głaskane w przyszłości chętniej otwierają się przed innymi i tworzą szczęśliwe związki. Zmysł dotyku często jest stawiany za zmysłem wzroku i słuchu, a przecież to przez dotyk dziecko poznaje swoje ciało, otoczenie, rodziców. Poza tym dotyk daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, więc warto tulić, głaskać, nosić i masować maluszka.

MASAŻ SHANTALA

Masaż wpływa na rozwój psychomotoryczny – jest on bardziej harmonijny. Natomiast sama umiejętność masowania jest istotna dla rodziców, bo dodaje im pewności siebie, wzmacnia poczucie rodzicielskich kompetencji poprzez świadomość, że masując dziecko dają mu dobre, stymulujące bodźce i poczucie bezpieczeństwa. To dobra inwestycja na całe życie dziecka.

MASAŻ W RODZINIE

Masaż dziecięcy to nie jakaś skomplikowana procedura, która musi być książkowo, według sztywnego przepisu wykonana. Instruktor przekazuje rodzicom wiedzę i umiejętności, ale to jak masaż w rodzinie będzie przebiegał decydują rodzice i ich dziecko. Tak, dziecko też będzie tu miało coś do powiedzenia. Dotyk brzuszka może będzie bardziej wolało od dotyku twarzy, a może wręcz się będzie „prosiło”, by masować każdą część ciała. A może da znać, że dziś nie życzy sobie masowania pleców. Zakomunikuje to niecierpliwością, płaczem. Podstawowa zasada to: „nic na siłę!”. Oczywiście ponawiamy próby przy następnych okazjach, ale gdy nie wychodzi – obowiązuje w efekcie powyższa zasada. Poza tym to od codziennego trybu życia będzie zależało o jakiej porze dnia masaż znajdzie swoje miejsce.

baby-bed-bedroom-208153
Ślimak niech przypomina nam o tempie w pielęgnacji dziecka i w masażu 🙂

MASAŻ =  MIŁOŚĆ

Masaż dziecka to intymna sprawa, dotykać nie powinien każdy. Dlatego instruktor uczy masażu pokazując na lalce, a rodzic masuje dziecko. Oczywiście masaż to nie tylko przywilej mamy. Ojcowski masaż wzmacnia więź niemowlęcia z tatą, więc gdy tylko to możliwe masować powinien i troskliwy, czuły ojciec. Czasem tak się składa, że rodzice pragną dla dziecka dotyku jakim jest masaż, ale obydwoje pracują i wieczorem są zbyt zmęczeni. Wtedy osobą masującą może być np. babcia, która dzieckiem się opiekuje lub opiekunka. O wyborze osoby decydują rodzice i to za ich przyzwoleniem masaż wykonuje ktoś inny niż oni.

NAUKA MASAŻU

Jak widać nie ma tu sztywnych zasad, pór dnia i wyróżnionych osób. Po poznaniu form masażu, jego zasad i technik, ma on być naturalną czynnością i formą wspierającego dotyku. Rolą instruktora jest natomiast nauczyć go wykonywać, pomóc w organizacji dla niego przestrzeni i w wprowadzeniu go do grupy codziennych rytuałów.

Zazwyczaj odbywają się 2 spotkania po ok. 1,5h. Są one zaplanowane w odstępie czasowym np. 2-3 tygodni. W tym czasie rodzice oswajają się z masażem, przychodzą im do głowy pytania i klarują się wątpliwości. Na pierwszym spotkaniu oczywiście nie omawia się całego masażu. Instruktor przekazuje informacje na temat masowania kilku części ciała. Na drugim spotkaniu jest czas na powtórkę i naukę dalszej części masażu.  Gdy jest taka potrzeba, gdy rodzice tego potrzebują,  można się umówić na jeszcze jedno spotkanie z instruktorem, albo rozłożyć od razu naukę na 3 spotkania.

Jeśli tylko marzy się Wam masowanie Waszego dziecka, bo wiecie jakie to ma znaczenie dla niego, to warto podjąć wyzwanie i skorzystać z pomocy instruktora masażu Shantala.